نمای چاپی

نمای چاپی ، موضوع بحث ماست. یکی از انواع چاپ بنر، مش بنر است که از جنس پلی استر بوده و به دلیل دارا بودن سـوراخ‌های ریز‌ می‌تواند طول عمر طـولانی‌تری در فضای باز داشته باشد. متریال مورد استفاده برای چاپ مش دارای منافذ‌ ریزی هستند و به همین دلیل از این نوع بنر در مصارف خاص استفاده می‌شود.

منافذ موجود روی این نوع از بنر‌ها ضمن عبور نور، باعث مختل شدن دید افراد نخواهند شد. معمولاً این نوع از بنر‌ها در مکان‌هایی نصب می‌شوند که قرار است برای مدت طولانی در همان‌جا باقی بمانند.

مهم‌ترین کاربرد‌های این نوع بنر‌ها پوشاندن نمای بیرونی ساختمان و افزایش زیبایی ساختمان‌های نیمه کاره در زمان ساخت است. با توجه به عمر طولانی و مقاومت بالا، این نوع بنر‌ها در مقابل عوامل محیطی مـی‌توانند به راحتی به عنوان نمـای چـاپی مورد اسـتفاده قرار بگیرند. در ادامه این مطلب قصد داریم ضمن معرفی نمـای نوع چاپی و اسـتفاده از مش بنر برای این نوع نما، به مزایا و ویژگی‌های این نوع چاپ بپردازیم.

نمای چاپی

تعریف مش بنر و استفاده برای نمای چاپی

مش بنر از انواع چاپ بنر است که در آن یک بستر قاب از جنس پلی پروپیلن و پلی‌اتیلن ترفتالات اسـتفاده شده است. این بستر منافذ و سوراخ‌های بسـیار ‌ریزی دارد و معمولاً با عرض‌هایی به اندازه ۲۰۰ ، ۳۲۰ و ۵۰۰ سانتی‌متر تولید مـی‌شود. در صـورتی که قصـد دارید یک بنر را به مدت طـولانی در یک مـکان نصـب کنید ، مش بنر مـی‌تواند انتخاب بسـیار مناسبی برای این کار باشد. منافذ موجود در این بنر به صورت شبکه‌ای از سوراخ‌های ریز علاوه بر گذر نور، باعث دیدن فضای پشت بنر خواهند شد.

بدین ترتیب هوا را از خود عـبور داده و در اثر مـرور زمان کـنده نخـواهد شد. این نوع چاپ مـی‌تواند در مکان‌های مختلف و با اهـداف متفاوت مورد اسـتفاده قرار بگیرد. بیشـترین کاربرد چاپ مش تبلیغ روی نمای ساختمان و یا حفظ زیبایی محیط شهری در زمان ساخت سازه‌ها است. نوع بدون چسب این بنر می‌تواند برای دکور‌های نمایشگاهی و کاربری‌های دیگر با فاصله نسبتاً زیاد از مخاطب از قبیل تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرد.

مهم‌ترین کاربرد‌های مش بنر

چاپ مش بنر به دلیل وجود منافذ ریز و نوع چاپ کاربرد‌های مختلفی دارد. مهم‌ترین کاربرد این نوع بنر در صنعت ساختمان‌سازی و با هدف نمایش نمای ساختمان پیش از پایان کار اسـت. این نوع بنر‌ها در ابعـاد نسبتاً بزرگ و با فاصـله دور از مخـاطب نصب شده و اسـتفاده از آن‌ها در مناطـقی که از نظر آب و هـوایی باد خیز هستند ، به عنوان نمای چاپی بسیار کارآمد خواهد بود.

در حال حاضر مش بنر توسط شرکت‌های ساختمانی، فروشگاه‌های ورزشی، نمایشگاه‌های هنری و برای دکور‌های نمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت بالای چاپ این نوع بنر باعث شده تا از آن برای تبلیغ روی نمای ساختمان استفاده شود. از دیگر کاربرد‌های بنر مش و موارد استفاده آن می‌توان به چاپ مش تبلیغاتی برای فروشگاه‌ها، چاپ بنر تبلیغاتی، به کارگیری چاپ مش به عنوان شید در پارتیشن‌بندی، به کارگیری مش بنر برای دکور‌های نمایشگاهی و چاپ لوگو‌های تبلیغاتی برای دکوراتیو اشاره کرد.

مزایای استفاده از نمای چاپی

نمای چاپی می‌تواند در سـاختمان‌های نیمه کاره در صنعت ساخت و سـاز مورد اسـتفاده قرار بگیرد. این نوع چاپ معمولاً در سـطح بیرونی ساختمـان به شـکل پوشش و لایه محافظ قرار گرفته و می‌تواند موانع محیطی مربوط به زیبایی شهر را به شکلی زیبا برطرف کند. نمای چاپی مـی‌تواند برای نصـب تبلیغات روی اسـتند نیز اسـتفاده شود. در صـورت استفاده از این نوع چاپ در ساختمان‌های نیمه کاره جلوه مطلوبی در سطح شهر ایجاد شده و سر و صدای مربوط به فعالیت‌های ساختمانی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

چاپ بنر از نوع مش معمولاً با کیفیت بالایی انجـام شـده و به علت امـکان عبور جریان هوا در محیط‌های باز دارای دوام و طول عمر بیشتری است. نمای چاپی در صورت قرار گرفتن در محیط باز به راحتی کنده نشده و مقاومت چاپ و جوهر آن در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، نور خورشید، باد و آب بسیار بالا است.

ویژگی‌های مهم نمای چاپی

نمای نوع چاپی در زمان تولید از ضخامت مناسبی برخوردار است تا در زمان نصب با مشکلاتی از قبیل مشکل کشسانی مواجه نشود. این نوع چاپ معمولاً با ویژگی‌های بسیاری همراه است که باعث شده در پروژه‌های ساخت و ساز به عنوان نمای چاپی مورد استفاده قرار بگیرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های نمای نوع چاپی پروژه‌های مربوط به ساخت و ساز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

· دارای ضخامت مناسب و مقاومت بالا در برابر سقوط مصالح ساختمانی و حفظ حریم شهروندان و افراد در حال عبور و مرور است.

· وجود سوراخ در بدنه بنر و کاهش بار‌های وارد شده بر زیرسازی ساختمان

· وجود منافذ در نمای نوع چاپی و امکان استفاده از آن در مناطق بادخیز و کاهش لرزش و یا احتمال کنده شدن در زمان وزش باد

· دارای چاپ با کیفیت بالا و طول عمر مناسب

· مقاومت بالا در عوامل آسیب زای محیطی از قبیل نور خورشید، رطوبت، دما و…

· قیمت مناسب و مقرون به صرفه

· امکان عبور نور از داخل منافذ بنر و فراهم بودن نور طبیعی برای بخش داخلی ساختمان

· افزایش امنیت سازه در حال ساخت

چرا از نمای چاپی برای ساختمان استفاده کنیم؟

نما‌های چاپی اغلب روی بنر‌های مخصوص چاپ شده و طرح‌های مربوط به ساختمان روی لایه‌های ضخیمی از این نوع بنر‌ها نماش داده می‌شوند. وجود فاصله محسوس میان تار و پود باعث می‌شود تا تصویر مورد نظر از کیفیت و تراکم مطلوبی برخوردار بوده و ضمن داشتن شفافیت بالا، مفاهیم و تصاویر نقش بسته روی آن را به خوبی نشان دهد.

نمای نوع چاپی محدودیت مربوط به ایجاد مانع برای عبور نور را نداشته و فضای پشتی آن کاملاً در دسترس خواهد بود. در بسیاری از موارد چاپ بنر برای اهداف کوتاه مدت بوده و پس از مدت زمانی اندک به عنوان مثال یک هفته از مکان نصب شده جدا می‌شود. نمای نوع چاپی ساختمان اغلب در تمام دوران ساخت سازه در قسمت بیرونی نصب شده و برای استفاده در فضای عمومی و مدت زمان طولانی کاملاً مناسب است.

سوراخ‌های متعدد درون یک نمای چاپی باعث کاهش فشار هوا و جریان باد شده و بدین ترتیب باد به راحتی از درون آن عبور می‌کند. از این رو دیگر نگرانی در مورد ایجاد عوامل نامطلوب و یا کنده شدن بنر وجود ندارد. نمای نوع چاپی در صورت قرارگیری روی ساختمان ویو خارجی آن را کور نکرده و کیفیت تصاویر را نیز حفظ می‌کند.

نمای چاپی

افزایش ایمنی عابران در محل کار

در صورتی که نمای نوع چاپی روی ساختمان درحال ساخت نصب شود، می‌تواند همانند یک محافظ در مقابل سرازیر شدن و یا پرت شدن نفاله‌های ساختمانی، مصالح و گرد و غبار عمل کند. بدین ترتیب از خطرات مربوط به ریزش مصالح جلوگیری کرده و ایمنی بیشتری برای عابرین پیاده و خودرو‌های اطراف فراهم خواهد شد.

نمای نوع چاپی دارای استحکام مناسب بوده و در مقابل مصالح سنگین و نخاله‌های ساختمانی مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهد. از این رو هیچگونه نگرانی در مورد آسیب رساندن به عابرین پیاده وجود نخواهد داشت.

کاهش دید و دزدی احتمالی

با نصب نمای نوع چاپی روی ساختمان نظارت بیرونی کاهش پیدا کرده و دید کمتری نسبت به درون ساختمان ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند به کاهش خرابکاری و یا دزدی احتمالی در سایت ساخت و ساز منجر شود. بدین ترتیب با نصب این نوع نما می‌توان به نوعی محافظت از سایت و مصالح را نیز به عمل آورد.

افزایش ایمنی و دقت کارگران

استفاده از نمای نوع چاپی و قرار دادن آن در محیط بیرونی ساختمان باعث می‌شود تا کارگران بیشتر روی فعالیت خود متمرکز شده و به این ترتیب منابع انحراف حواس آن‌ها از بین خواهد رفت. همچنین ایمنی کارگران در محل کار افزایش پیدا می‌کند.

بنر‌های مورد استفاده برای نمای چاپی به دلیل داشتن حالت مشبک می‌توانند شرایط سخت فضای باز را تحمل کنند. همچنین مواد استفاده شده در تولید این بنر‌ها در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم بوده و تغییر شکل نخواهند داد.

ماندگاری همراه با صرفه اقتصادی

از مهم‌ترین ویژگی این نوع بنر‌ها هزینه تولید و نصب بسیار اندک و اقتصادی آن است. همچنین می‌تواند به عنوان محل تبلیغات، امکان کسب درآمد را برای صاحبان خود فراهم کند. علاوه بر آن در برخی موارد می‌توان از آن‌ها مجدداً استفاده کرده و بدین ترتیب هزینه‌های مربوط به پروژه را نیز کاهش داد.

نمای شهری زیباتر

در صورتی که از نمای نوع چاپی در ساختمان‌های در حال ساخت استفاده شود دیگر نمای این ساختمان‌ها همراه با زباله‌های ساختمانی در معرض دید قرار نداشته و در نتیجه از نظر زیبایی‌شناسی، محیط شهری بسیار تمیزتر به نظر می‌رسد.

انواع نمای نوع چاپی ساختمان

به طور کلی مش‌ها از نظر سایز سوراخ دارای انواع مختلفی بوده اما از استاندارد خاصی تبعیت نمی‌کنند. در حال حاضر بنر‌های چاپی ساختمان دارای ۳ سایز مش سوراخ ریز، متوسط و درشت است و هر کدام از این سوراخ‌ها می‌توانند روی سطح کار با هدف عبور باد و جلوگیری از پارگی و خرابی مورد استفاده قرار بگیرند.

مش بنر یا همان نمای نوع چاپی می‌تواند در دو مدل پشت سفید و پشت طوسی تولید شود. با توجه به نظر و سلیقه کارفرما می‌توان تصاویر چاپ شده روی آن را به رنگ‌های متنوع و با توجه به نوع طرح و شکل چاپ کرد.

کیفیت و دوام نمای چاپی ساختمان

نمای نوع چاپی مورد استفاده روی ساختمان دارای یک لایه از جنس پلی استر بوده و لایه دیگری از پلی وینیل کلراید یا پی ‌وی ‌سی پلاستیکی روی آن قرار گرفته است. این لایه‌ها باعث استحکام و دوام بالای بنر نمای چاپی شده و امکان نفوذ آب یا مواد دیگر را به درون آن کاهش می‌دهد. یک لایه پی ‌وی ‌سی روی این بنر حفاظت آن را در برابر آب افزایش داده است.

به طوری که این نوع بنر‌های چاپی می‌توانند تا ۲ سال پس از نصب به خوبی دوام بیاورند. تراکم این نوع چاپ با توجه به میزان نخ استفاده شده در هر اینچ اندازه‌گیری می‌شود. نمای نوع چاپی پس از نصب می‌تواند سال‌ها در محیط بیرون و روی نمای ساختمان قرار گرفته و مورد استفاده باشد. طول عمر این نوع بنرها به دلیل کیفیت چاپ، نوع جوهر مورد استفاده، الیاف به کار رفته و موارد دیگر بسیار زیاد بوده و سال‌ها قابل استفاده است.

مکان مناسب برای نصب نمای نوع چاپی

محل قرارگیری و نصب نمای نوع چاپی اهمیت زیادی داشته و می‌تواند روی طول عمر این محصولات اثر بگذارد. این بنر‌ها در محیط باز و در مقابل تابش آفتاب یا بارش باران نصب می‌شوند. کیفیت بالای چاپ و ثبات رنگ در آن‌ها باعث می‌شود تا بتوانند بین دو تا ۳ سال در محیط‌های خارجی دوام بیاورند. اغلب این نوع بنر‌ها در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متری از داربست نما قرار گرفته و اجرای نما و یا انتقال مصالح نیز با وجود این نوع بنر‌ها همچنان به راحتی قابل انجام خواهد بود.

نمای چاپی چگونه نصب می‌شود؟

نمای نوع چاپی برای قرارگیری روی ساختمان‌های نیمه کاره از پیچیدگی‌های فنی و اجرایی خاصی پیروی می‌کند. نحوه اتصال این نوع بنر‌ها اغلب پیش از نصب طراحی شده و بخشی از آن توسط سایت سازه طراحی و اجرا می‌شود. به طور کلی اتصال نمای چاپی روی سازه به گونه‌ای است که می‌تواند به خوبی نسبت به ریزش مصالح ساختمانی و حفظ جان افراد در هنگام عبور و مرور مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

تفاوت مش بنر در نمای چاپی و بنر‌های معمولی

ویژگی‌های منحصر به فرد در چاپ مش بنر و استفاده از آن به عنوان نمای نوع چاپی باعث شده تا کاربری‌های خاصی داشته باشد. این نوع بنر تفاوت بسیار زیادی با بنر‌های معمولی داشته و به همین دلیل می‌تواند برای نمای ساختمان به کار رود. در ادامه به تفاوت‌های این دو نوع بنر اشاره شده است.

· مواد به کار رفته در استفاده از مش بنر برای نمای نوع چاپی شامل پلی پروپیلین و پلی‌اتیلن ترفتالات است.

· مواد به کار رفته در بنر‌های نوع مش قابلیت بازیافت داشته و ۸۰ درصد از آن می‌تواند بازیافت شود. به همین دلیل مش بنر‌ها به نوعی دوستدار محیط زیست محسوب می‌شوند.

· فرایند ساخت، نوع مواد اولیه وکیفیت نهایی باعث شده تا در نهایت یک نمای نوع چاپی بسیار با کیفیت و متفاوت از بنر‌های معمولی برای نصب در محیط‌های بیرونی تولید شود.

· شبکه توری مش بنر بسیار متفاوت از بنر‌های معمولی بوده و این تفاوت در ظاهر باعث کارایی فوق‌العاده آن نسبت به بنر‌های معمولی شده است.

استفاده از نمای چاپی در محیط‌های بادخیز

برای نمای نوع چاپی در ساختمان‌های نیمه کاره از مش بنر با ساختار شبکه ویژه استفاده می‌شود. این ساختار شامل سوراخ‌های ریزی است که به راحتی جریان هوا را از خود عبور

داده و این امر باعث می‌شود تا بتوان از این نوع بنر در محیط بیرونی ساختمان و در مکان‌های بادخیز به راحتی استفاده کرد. بنابراین در زمان استفاده از نمای نوع چاپی هیچگونه نگرانی از بابت قرارگیری آن در معرض باد‌های شدید و افتادن آن وجود ندارد.

نمای چاپی و شفافیت در عبور نور

نمای چاپی به واسطه سوراخ‌های موجود درون آن می‌تواند نور طبیعی خورشید را به راحتی از خود عبور دهد. از این رو قابلیت شفافیت به عنوان خصیصه دیگر مش بنر‌ها تعریف می‌شود. این ویژگی باعث شده تا استفاده از مش بنر برای نمای نوع چاپی بسیار رایج و فراگیر باشد.

از طرفی در بخش داخلی سازه نسبت به کاهش نور هیچ مشکلی ایجاد نشده و همچنان امکان استفاده از نور طبیعی روز و روشنایی مناسب برای کار وجود دارد. در حالی که استفاده از هر نوع چاپ دیگری غیر از مش بنر باعث از بین رفتن دید و کاهش نور درون ساختمان می‌شود.

هدف از تولید و استفاده از نمای نوع چاپی چیست؟

بنر چاپی مورد استفاده برای ساختمان‌سازی شامل نوعی بنر مخصوص با استفاده از الیاف مصنوعی است که نحوه تولید آن باعث می‌شود تا مقاومت بالایی در مقابل تابش آفتاب، فشار باد، تنش‌های وارد شده و باران‌های اسیدی داشته باشد. هدف اولیه از تولید این نوع بنر‌ها پوشاندن نمای کاذب در ساختمان‌های در حال ساخت، نیمه کاره و یا ر‌ها شده بوده است.

در حال حاضر در بسیاری از کشور‌های جهان روی نمای بیرونی ساختمان‌های در حال ساخت از بنر‌هایی استفاده می‌کنند که روی آن نمای آینده بنا نقش بسته است. نمای نوع چاپی می‌تواند تصویر تکمیل شده ساختمان را به مشتریان و رهگذران نشان دهد. بدین ترتیب شخصیت و اعتبار بنا بیشتر شده و زیبای شهری نیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع کمک به محیط زیست و برقراری ایمنی از بابت سقوط یا پرتاب ‌اشیا به خارج از محدوده را به دنبال دارد.

مراحل سفارش چاپ بنر مش

بستر قابل چاپ بنر‌های نوع مش همراه با سوراخ‌های بسیار ریز و عرض‌های متفاوت است که معمولاً در زمان تولید دانه‌بندی‌های متنوعی با وزن استاندارد برای آن‌ها به کار می‌رود. این نوع بنر‌ها در زمان استفاده برای نمای چاپی ساختمان با امکان چاپ خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. چاپ نمای ساختمان طی مراحلی صورت می‌گیرد. در ابتدا برای سفارش باید فایل مد نظر که شامل تصویر ساختمان به صورت کامل شده است با فرمت‌های مورد نیاز از مشتری دریافت شود.

سپس فایل مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس متراژ، اندازه، تعداد کار و حجم آن زمان تحویل به مشتری اعلام خواهد شد. در حال حاضر چاپ مش بنر و استفاده از آن برای نمای ساختمان با کاربری خاص بسیار مورد توجه سازندگان قرار گرفته است.

این نوع چاپ می‌تواند یکی از راه‌های تبلیغاتی با هزینه مناسب محسوب شود. همچنین از این روش برای تبلیغات و یا پوشش محیط بیرونی استفاده می‌شود. بنر‌های چاپ شده به علت کیفیت بالای جوهر مورد استفاده می‌توانند برای مدت طولانی مورد استفاده باشند. مش‌ها امکان چاپ با رنگ‌های متنوع را داشته و با توجه به نوع استفاده می‌توان از رنگ‌های مختلف استفاده کرد.

قیمت چاپ بنر برای نمای نوع چاپی ساختمان

بنر‌های مشبک برای استفاده به عنوان نمای نوع چاپی باید در متراژ‌های متفاوت و زیاد چاپ شوند. همچنین برای چاپ این نوع بنر‌ها از دستگاه‌های به روز و تکنولوژی پیشرفته استفاده می‌شود. برای محاسبه قیمت محصول باید در ابتدا طرح مورد نظر، متراژ سفارش، مقدار و تعداد آن مشخص شود. با استفاده از این موارد می‌توان قیمت محصول را به شکل دقیق‌تری محاسبه کرد.

برای اینکه این نوع بنر‌ها به طور کامل بتوانند نمای ساختمان نیمه کاره را بپوشانند باید اندازه دقیق سازه در حال ساخت محاسبه شود. همچنین به تصویر ساختمان به صورت تکمیل شده نیاز خواهد بود. پیش از چاپ بنر باید بررسی و امکان سنجی بنای مورد نظر انجام گرفته و روش مناسب برای نمای چاپی به مشتری پیشنهاد داده شود. به همین دلیل نیاز است برای مشاوره و بازدید از بنا با شرکت تولید‌کننده این نوع بنر‌ها تماس گرفته شود.

راهکار افزایش ماندگاری چاپ

این نوع بنر‌ها در زمان نصب با مشکل کشسانی مواجه هستند. به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد این مشکل باید از محصولی با ضخامت مناسب استفاده کرد. وجود منافذ ریز روی این نوع از بنر‌ها حالت کشسانی آنان را افزایش می‌دهد. اما لایه‌های ضخیم باعث حذف این مشکل خواهد شد.

شرکت کیان رهام پارسه با توجه به مزایای مش بنر(هرموویس) و اهمیت آن در زمان به کارگیری به عنوان نمای ساختمان محصولات خود را با استفاده از تجهیزات به روز و با کمک نیرو‌های با تجربه و متخصص تولید می‌کند. محصولات کیان رهام تحت نظارت واحد کیفی بوده و ضمانت و خدمات پس از فروش محصولات می‌تواند گواهی کیفیت بالای آن‌ها باشد.

این کمپانی اکنون محصولات کاربردی خود را با نام هرموویس برای عرصه ساختمان تولید کرده و به عنوان نمای کاذب برای ساختمان‌های در حال ساخت، ر‌ها شده یا نیمه کاره قابل استفاده خواهد بود. برای سفارش، دریافت قیمت و مشاوره‌های بیشتر می‌توان به اینجا مراجعه کرد.

حرف آخر

در این مطلب به موارد مهمی از جمله مزایا، ویژگی‌ها و کاربرد‌های هرموویس یا مش بنر پرداخته شد. در حال حاضر استفاده از نمای چاپی به شکل مش بنر در سراسر دنیا در حال افزایش بوده و با توجه به مزیت‌های آن استفاده از آن به سازنده‌ها و مشتریان پیشنهاد می‌شود.

نحوه چاپ، متریال مورد استفاده، تولید محصولی با کیفیت، افزایش امنیت سازه و اهمیت ساختمان از لحاظ شخصیت و اعتبار باعث شده تا نمای چاپی مورد توجه قرار بگیرد. این بنر‌ها با نصب در فاصله مشخص از ساختمان‌ها همانند یک بنر تبلیغاتی بسیاری از موانع محیطی مربوط به ساخت و ساز‌ها را کاهش داده و لایه‌ای محافظ را برای سطح بیرونی آن‌ها فراهم می‌کنند.

تماس رایگان آنلاین